Yıldızname ve Hesaplama
YILDIZNAME

Yıldızname yi günümüzün astroloji bilimiyle eşleştirebiliriz. Her ne kadar bazı  farklar varsa da  temelde burçlar ve yıldızlarla uğraşır.

Değerli ziyaretçi; Yıldızname adından da anlaşılacağı üzere Yıldız ve burçlarla uğraşan bir yorum şeklidir. Ve özellikle Türk-İslam felsefesinde hayat bulmuş ve Osmanlılar döneminde çok geliştirilmiş ve yaşatılmıştır.

Yıldıznamede insanların doğduklarından ölene dek başlarına gelenler ve gelecekler, geçirebilecekleri kazalar, hatalar, iyi olaylar bellidir.

Ayrıca insanların başlarına gelecek hastalıkların maddi yada manevi tedavi şekilleri belirtilmiştir.
Maddi hastalıktan kastımız tıbbi rahatsızlıklardır. Bu tür hastalıklar için Yıldızname çeşitli otlar ve bitkilerden oluşan karışım yada macunlarla tedavi şekli önerir. Ve işin şaşırtıcı yönü oldukça faydalı olur.

Manevi hastalıklardan kastımız ise kişinin ruhi durumu ile ilgilidir. Yani kişi mizacı dolayısıyla Nazara yatkın olur. Yada doğumunda bir illet ile birlikte doğmuş olur. Yada koyulan ismin kendisine iyi gelmediği olur. Cin ve Peri değmiş yada büyü yapılmış olur. Bu benzeri durumlarda da Yıldızname bir çözüm üretecektir.NASIL BAKILIR?

Eğer doğum tarihini bildiğinizden eminseniz mesele yok. Ama bilmiyorsanız yada takip ettiğiniz burç sizi tarif etmiyorsa ne yapacaksınız? Meraklanmayın beni takip edin yeter.

Kişinin yıldızını bulmak için Ebced hesabı da  denilen bir yöntem uygulanır. Her yıldız aynı zamanda bir burca tekabül eder. Bu şekilde kişinin talihi ve hastalıkları vs. hakkında bilgi sahibi olunur.

Ebced hesabı 3 çeşit olmakla beraber ben sizlere Ebced-i Sagir dediğimiz küçük Ebced hesabını açıklayacağım. Aslında malumunuz Ebced hesabı Arapça dır. Türkçe ye  uyarlayabildiğim kadarıyla buraya yazıyorum umarım sizlere faydalı olur.

Nasıl bakılacağına gelince kişinin ana ismi ile kendi ismi aşağıdaki tabloya bakarak toplanır ve 12 şer erkekler için düşülür. kadınlar için 9 şar düşülür en son kalan bakiyeye bakılır.

Anne+isim=sonuç

sonuç-12=bakiye eğer sayı büyükse 12 ye kadar düşülür.

Hatice oğlu mehmet bu türkçe olduğu için hesaplaması söyle olur (Ha)=8 (Ti)=4 (Ce)=3 hatice isminin toplamı 15 tir

mehmet isminin = (me)=4 (he)=5 (me)=4 (te)= mehmet isminin toplamı 13 sonra hatice isminin toplamı ile mehmet isminin toplamı yapılır. 15+13=28 dir 28 sayısından 12 şer düşülür kalan sayı 4 dür. sonuç bakiye 4 dür yengeç burçunu tabidir. aslı arabcadır türkçe çok zor hesaplanır. arabça harflerinde 3 çeşit yazım şekli vardır. onun için arabca hesaplanması daha iyi olur.

Nasıl bakılacağına gelince kişinin ana ismi ile kendi ismi aşağıdaki tabloya bakarak toplanır ve 12 ye bölünür.

 


 

A=1 E=5 I=10 M=4 R=8 Ü=7

B=2 F=8 İ=10 N=2 S=0 V=6

C=3 G=8 J=3 O=7 Ş=0 Y=10

Ç=3 Ğ=4 K=4 Ö=7 T=4 Z=7

D=4 H=8 L=6 P=2 U=7

kaç kalırsa o numaralı burca bakılır.


1 Kalırsa KOÇ

2 Kalırsa BOĞA

3 Kalırsa İKİZLER

4 Kalırsa YENGEÇ

5 Kalırsa ASLAN

6 Kalırsa BAŞAK

7 Kalırsa TERAZİ

8 Kalırsa AKREP

9 Kalırsa YAY

10 Kalırsa OĞLAK

11 Kalırsa KOVA

12 Kalırsa BALIK

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !